KBT
Kognitivno-bihejvioralna terapija se zasniva na konceptu da su misli, osjećaji, senzacije i
aktivnosti međusobno povezani, te da nas negtivne misli i osjećaji mogu zarobiti u negativnom
ciklusu.
Kognitivno-bihejvioralna terapija (skraćeno: KBT, eng. Cognitive Behavioral Therapy) je oblik psihoterapije koji naglašava važnost uloge mišljenja u onome šta osjećamo i kako se ponašamo. Kognitivno-bihejvioralni terapeuti uče da, kada je naš mozak zdrav, onda je naše mišljenje to koje prouzrokuje da se osjećamo i ponašamo na određen način. Zbog toga je, ukoliko doživljavamo osjećanja koja ne želimo ili se ponašamo na način koji ne želimo, važno identifikovati razmišljanja koja uzrokuju ta osjećanja i ponašanja, te naučiti kako ih zamjeniti ili zauzeti drugačiji odnos prema razmišljanjima i emocijama koja vode reakcijama koje želimo. To znači da mi možemo promjeniti način na koji mislimo s ciljem da se osjećamo i djelujemo bolje iako se situacija nije promjenila. Naše disfunkcionalne emocije potiču od naših nekonstruktivnih uvjerenja. Zahvaljujući prihoterapijskom procesu one se mogu mijenjati što je primarni fokus terapije.
Kognitivno-bihejvioralni terapeut teži da nauči šta klijent želi od svog života (njegove ciljeve) i da mu zatim pomogne da postigne te ciljeve. Terapeutova uloga je da sluša, podučava i ohrabruje, dok je klijentova uloga da govori, uči i koristi ono što je naučio.
KBT je strukturisana i direktivna terapija. KBT terapeuti imaju specifičan program rada za svaki susret. Specifične tehnike i koncepti se uče tokom svakog susreta.Klijenti postavljaju ciljeve a terapija je usmjerena u tom pravcu. Zato je KBT direktivna. Ipak, KBT terapeuti ne govore svojim klijentima šta da rade – oni radije uče klijente kako da rade.
ONLINE SAVJETOVANJE I PSIHOTERAPIJA
Psihoterapijski rad sa klijentima ostvarujemo i online video komunikacijom putem Zoom, Skype ili Google meet aplikacija. Poslednjih godina online psihoterapija i savjetovanje je sve popularnije jer pruža dosta pogodnosti za klijente. Osnovna prednost online psihoterpije je udobnost i privatnost psihoterapije i savjetovanja. Odlazak do psihoterapeutove kancelarije može da bude dodatni napor i zahtijeva dodatni trud i zalaganje ( izostanak sa posla, spremanje i organizovanje čuvanja djece itd). Ukoliko vam je potrebna profesionalna psihološka pomoć, možete se povezati sa kvalifikovanim psihološkim stručnjacim iz udobnosti vašeg doma i sa potpunom diskrecijom, bilo gdje u svijetu.